Milelis

 

Sevgili katılımcılar


Milelisin´in malesef kelime anlamını bulamadım ve hiç bir kayıtta bu kelimeyi karşılayan bir sözcük yok.Osmanlıca sözlük anlamini araştırdım sadece milel kelimesine rastladım.Bu kelime ise, bir din ve ya mezhebe baĝlı olan toplululuk anlamını taşıyor. Bundan başka ise ne bir rivayet ne de bir bulgu var.Milelis (GÖÇMEZ) köyü tarihi hakkında elimde olan buradan direk olarak sizlere sunuyorum.Kendi imkanlarımla araştiıdıĝım ve araştırmasına devam ettiĝim bu çalışmalar hakkında bana bilgi veren deĝerli arkadaşlara teşekkür ediyorum...

Milelis,Gaziantep ilinin Yavuzeli ilçesine baĝlı karadaĝ´ın eteĝinde, sırtını daĝlara dayamış  Güney Doĝu Anadolu Bölgesi köylerimizden birisidir.Rivayetlere göre Milelis köyü Türkmen ve cepni alevi köyüdür.(Cepnililer´in geçmişiyle ilgili bilgileri başka bir başlık altında sizlere sunacaĝim.)

Milelis köyü 150 hanelik bir yerleşim köyüdür.Șu anda Milelis´te ikamet eden kişi sayısı 950 ile 1000 arasındadır.Gaziantep merkezde ise 2000´in üzerinde Milelis kökenli insan yaşamaktadır. Rivayetlere göre köyün 400 yıllık bir geçmişi olduĝu söyleniyor fakat,bu konuda kesin bir bilgi yok.

Köymüz ilk kuruluşunda üç oymaktan oluşmuştur.Isimleri ise ,Hötibolar,Ismirliler,ve Kozbaşlılar´dir.Bu dönemde en büyük nüfusa kozbaşlıların sahip olduĝu söyleniyor.Daha sonralari Milelis´e yerleşen oymaklar sırasıyla şunlardır,Caprlilar,Dedeler,Hamilliler,Sadıklar ve Salmanlar´dir.Bunlarla birlikte köyümüz şu anda sekiz oymaktan olusmaktadir.Milelis köyü kurulduĝundan 1950 - 1960 yıllarına kadar aynı ismle anıldı.Demokrat parti döneminde yeni yasa cikinca bazi köylerin isim deĝişiklikleri yapılırken diĝer köylerde olduĝu gibi Milelis de bu isim deĝişkliĝi kanunundan nasibini almıştır ve şimdiki ismi ise Göçmezdir.


Köyün geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Fıstık,arpa,buĝday, mercimek, pamuk,nohut, misir,ve karpuz geçim kaynakları bazılarıdır.Milelis köyünde birde KARABABA diye adlandırılan türbe´si  vardır.Milelis köyünde ve Gaziantep´de yaşayan Milelisliler her sene düzenli olarak karababa türbesini ziyaret eder, adaklarını adar hayırlarını daĝıtırlar.Karababa ve milelis  ilgili araştırmalarım devam ediyor,yeni bilgileri,de sizinle paylaşacaĝım..          

(Not...Milelis  ve karababa ile ilgili herhangi bir bilginizi benim,le paylaşırsanız çok sevinirim sizinlerin´de katkılarınızı bekliyorum...


Saygılarımla

Hüseyin Çelik